Kostel sv. Josefa Pěstouna

  PDF Tisk Email
 
 

 



Původní dřevěný kostel z roku 1321 byl zasvěcen sv. Barboře. V roce 1606 byla u kostela postavena zděná zvonice. Požárem následkem blesku bylo v roce 1622 zničeno celé městečko i s kostelem, z kterého se dochoval jen zvon a kalich. V letech 1654 až 1662 byl vystavěn nový kamenný kostel, stavitelem Buhuslavem Ungnadem a polírem Janem Pataušem. V roce 1668  byll kostel  znovu zasažen požárem a jeho severní strana hrozila zřícením. Farář Zachariáš Ruther dal stavbu zesílit opěrnými pilíři. V roce 1765 byla přistavěna nynější věž s dutovypuklým půdorysem. Kostel je kněžištěm orientován na západ a z východu má hlavní vchod. Půdorys je obdélníkového tvaru s dodatečně přistavěnou sakristií.
Kostel stojí na okraji svahu a k hlavním vstupním dveřím vedou pískovcové schody., které jsou  v havarijním stavu. Nad vstupními dveřmi je hluboká nika, ve které je umístěna socha svatého Josefa, částečně poškozená.Z boku kostela jsou vsazeny náhrobní kameny Čertorejských z Čertorej. Původně byl kolem kostela hřbitov, zachovalo se několik pomníků a pilíře vstupní brány, která stála před schodištěm.
Vstup do kostela je hlavním vchodem v podvěží. Kůr kostela je v  barokním slohu s barokními dvojdílnými varhanami. Kostel byl několikrát vykraden., zmizely vzácné sochy a  obrazy. Stárkov patří do hronovské farnosti. Jednou týdně  do kostela dojíždí hronovský farář Mgr. Jirásek a slouží mši svatou. Naskýtá se nám otázka, jak dlouho bude kostel sloužit k pobožnostem vzhledem k technickému stavu.